Wiadomości:

Zdobyliśmy IF Design Award 2018 w kategorii Health / Professional Concept metodą Service Design / UX

PL Kontakt

Mapa muzeów

Pierwsza mapa muzeów w Polsce

Klient

Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów / Polska

Wyzwanie

W jaki sposób ułatwić odkrywanie i zwiedzanie najciekawszych muzeów?

Rozwiązanie

Stworzenie aplikacji mapamuzeow.com, która będzie praktycznym narzędziem dla entuzjastów muzeów.

Pierwsza mapa muzeów w Polsce

W Polsce działa blisko 1000 muzeów, a ich statutowym opiekunem jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Współpraca Instytutu z The Story zaowocowała powstaniem pierwszej Mapy Muzeów.

 

Odwiedzamy offline, a szukamy online

Szukając muzeum interesujemy się głównie tematyką, ale ważne są dla nas specjalne udogodnienia - czy wejdziemy do muzeum z wózkiem dziecięcym, czy muzeum ma kawiarnię i wifi. Wynika to z badań zarówno NIMOZ, jak i The Story o tym, jak turyści zagraniczni i Polacy korzystają z muzeów.

Podstawowym kontekstem użycia mapy będzie proces wyszukiwania muzeum przy okazji, na ulicy, bez specjalnego przygotowania. Dlatego aplikacja, choć działa w przeglądarce, była projektowana z myślą o użytkownikach mobilnych z ograniczonym dostępem do sieci.

 

Wyszukuj, poznawaj, zwiedzaj muzea

Stosuj zaawansowane kryteria wyszukiwania, używaj gotowych ścieżek zwiedzenia tematycznego - oto pierwsze funkcje Mapy Muzeów.

Aplikacja jest narzędziem ułatwiającym odnajdywanie najciekawszych obiektów muzealnych w Polsce - zarówno tych dużych, jak i bardziej kameralnych, mniej znanych szerszej publiczności. Każdy profil muzeum jest aktualizowany przez NIMOZ, a dane są dostarczane bezpośrednio przez muzea.

Szybko i płynnie

Użyliśmy technologii, które zapewniają stabilność i szybkość działania aplikacji. Jest to SPA (single page application). Użytkownik nie ma do czynienia z przeładowaniem stron zarówno w aplikacji klienckiej, jak i w aplikacji administratora. Większość logiki jest przerzucona na przeglądarkę klienta, co pozwala aplikacji działać szybko i płynnie.

Głównym silnikiem front-end jest framework Backbone. Do napisania API wykorzystaliśmy Zend Framework 3 oraz bazę danych MySQL.

Na oddzielną uwagę zasługuje też infrastruktura aplikacji, która od samego początku jest zaprojektowana jako skalowalna i bardzo wydajna. Aplikacja działa w środowisku Amazon Web Services, wykorzystuje Elastic Beanstalk, CloudFront, S3, RDS i ElastiCache. Dzięki temu możemy obsłużyć praktycznie nieograniczoną liczbę użytkowników dziennie, gdyż całe środowisko skaluje się automatycznie w zależności od obciążenia.

Wdrożenie aplikacji było prowadzone w metodologii Kanban. W rozwiązaniu stosujemy automated tests, continuous delivery i filozofię clean code Roberta Cecila Martina. Zarządzanie projektem odbywa się na platformie JIRA, a dokumentacja jest archiwizowana w systemie Confluence.

Aplikacja jest dostępna pod adresem www.mapamuzeow.com