Kierunek: Zdrowie. Motoryzacyjne innowacje na CES 2017

16 Paź 2017
The Story Journal
The Story Journal

Rynek motoryzacyjny zaskakuje pomysłami z dziedziny eHealth. Czy to początek nowego trendu w projektowaniu samochodów?

Konferencja CES w ostatnim czasie zaowocowała czymś więcej, niż tylko tym, do czego przyzwyczaiła nas w ostatnim czasie, czyli samochodami autonomicznymi. To ogromne doroczne wydarzenie z dziedziny technologii przyniosło w tym roku sporo pomysłów na wykorzystanie czasu spędzonego w samochodzie tak, aby wspomóc psychiczne i fizyczne zdrowie kierowcy. Łączenie motoryzacji i zdrowia było jak dotąd abstrakcyjnym pomysłem, ale dwaj ważni gracze z branży odważyli się spróbować przełamać stereotypy. Przyjrzyjmy się bliżej samochodom wyposażonym tak, aby wspierać zdrowy styl życia.

Auto / aromaterapia

Hyundai do wyobrażania sobie przyszłości zdrowej jazdy samochodem zaangażował studio IDEO, które zajmuje się projektowaniem skoncentrowanym na użytkownikach i ich potrzebach. Razem opracowali system „pobudzaczy” nastrojów, dający kierowcy sensualne mikro-doświadczenia. Doświadczenia te można spersonalizować, a nawet ułożyć w sekwencje tak, aby odpowiadały na różne potrzeby kierowcy: mogą na przykład zrelaksować zestresowanego kierowcę, który utknął w korku lub ostrzec go, jeśli ten traci koncentrację w trakcie jazdy.

Motoryzacyjne innowacje na CES 2017 - Hyundai, Healthcare Cockpit, eHealth

Hyundai planuje wywierać wpływ na samopoczucie kierowcy wykorzystując różne sensory, takie jak:

    • PosturaHyundai powołuje się na badania sugerujące, że pozycja kierowcy zmienia się, gdy ten traci koncentrację za kierownicą. Dlatego producent opracował system self-monitoringu, który automatycznie dostosowuje siedzenie kierowcy do bardziej pionowej pozycji lub masuje dolną część pleców, aby wywołać u kierowcy uczucie zrelaksowania.
    • ZapachNiektóre olejki zapachowe naturalnie wpływają na nastrój. Np. lawenda czy eukaliptus, które mogą uspokoić kierowcę, czy olejek cedrowy czy miętowy, które mogą pobudzać i wyostrzać zmysły.
    • Światło Hyundai używa światła w ten sam sposób, w jaki natura wpływa na reakcje ludzi: światło dzienne utrzymuje nas w aktywności, a oświetlenie o niskiej intensywności sprzyja relaksacji. Różne poziomy ciepłego i chłodnego oświetlenia używane na desce rozdzielczej mają więc wpływać na czujność i nastrój kierowcy.
    • TemperaturaHealthcare Cockpit Hyundaia może wyczuć temperaturę wnętrza samochodu i skierować chłodniejsze lub cieplejsze powietrze w kierunku kierowcy, aby zwiększyć jego szybkość reakcji lub podnieść jego komfort.
  • DźwiękSamochodowe aplikacje muzyczne i radiowe mogą synchronizować się z czujnikami Cockpit Healthcare i tworzyć wybrane środowiska, a także ostrzegać kierowcę lub działać relaksująco na kierowcę.

Healthcare Cockpit Hyundaia zaprojektowano tak, aby umożliwić kierowcom zmianę trybów w celu zwiększenia ich wydajności lub podniesienia ich komfortu. Zamiast leków, doktor Hyundai poleca łagodzące nerwy playlisty z nową muzyką, niwelujące poczucie bycia odizolowanym połączenia telefoniczne z rodziną i przyjaciółmi, czy nagrywanie notatek głosowych i list zadań jednym dotknięciem.

Prędkościomierz, wskaźnik poziomu paliwa i… pulsometr. Self-monitoring kierowcy.

Mercedes-Benz również eksperymentuje z łączeniem dziedziny motoryzacji z self-monitoringiem zdrowia. Ich samochody koncepcyjne, podobnie jak te Hyundaia, pozwalają dostosować temperaturę, oświetlenie, dźwięk i zapach w odpowiedzi na potrzeby kierowców. Ponadto, kierownice Mercedesa są wyposażone w czujniki mierzące tętno, a siedzenia są w stanie dostosować się do kierowcy tak, aby pobudzać  krążenie krwi. Te cechy nie są mrzonkami dotyczącymi tylko samochodów koncepcyjnych, a rozwiązaniami, które mają być dostępne już w następnym modelu Mercedesa klasy A.

CES 2017 - Mercedes-Benz, eHealth, Fit&Healthy

Co więcej, pojazd koncepcyjny „Fit & Healthy” pokazuje, jak samochód może aktywnie promować dobre samopoczucie. Mercedes chce dać pasażerom takie doświadczenia wewnątrz pojazdu, jak „Regeneracja”, „Aktywacja”, „Ruch” i „Fit & Zdrowie” oraz stymulację fizyczną i psychiczną za pomocą aromatów, ruchów, masażu, światła otoczenia, jonizacji lub kontroli klimatu. Te światy doświadczeń są wielowymiarowe zarówno pod względem fizycznym, jak i sensorycznym, łącznie z wprawianiem pasażerów w stan pobudzenia przy użyciu przetworników akustycznych, gwarantujących unikalne wrażenia dźwiękowe.

Innowacje w projektowaniu samochodów Mercedes-Benz, Kierunek: Zdrowie, Fit&Healthy

Innowacje Mercedesa idą jeszcze dalej dzięki „Predictive Emergency Defence” (PED). Ta aplikacja medyczna, zintegrowana z systemem pojazdu, ta została zaprojektowana w celu wykrywania ryzyka utraty przytomności przez zawodowych kierowców. Dzięki specjalnej kamizelce wyposażonej w czujniki EKG, Mercedes planuje zapobiegać wypadkom.  Jeśli kierowca nagle straci przytomność, PED automatycznie uruchomi system ostrzegawczy, a w krytycznej sytuacji doprowadzi do zatrzymania pojazdu i wezwania pomocy.

Innowacje w projektowaniu samochodów. Dokąd teraz? Kierunek: Zdrowie.

Wykorzystanie czasu spędzonego w samochodzie tak, aby wspomagać dobre samopoczucie, to dopiero mała próbka tego, co przed nami. Przewiduje się, że dzieci urodzone teraz już nigdy nie będą musiały uczyć się jazdy samochodem, bo w tym zadaniu będą je wyręczać pojazdy autonomicznie. A zatem jeśli już teraz samochody mogą przy użyciu światła czy olejków utrzymywać nas w stanie koncentracji za kierownicą, kto wie, czy za parę lat już inne olejki, światło i dźwięk nie będą wykorzystywane po to, żeby wprowadzić nas w stan totalnego relaksu, a może nawet snu, podczas gdy my jesteśmy przewożeni z punktu A do punktu B przez autonomiczne samochody? Skoro już dziś samochody próbują dbać o nasze zdrowie w takim stopniu, to pytanie czy długo będziemy czekać na sesje telemedycyny na pokładach naszych aut?

Obserwuj The Story Journal:

Twitter | Facebook

###

Zainteresowany? Sprawdź inne nasze artykuły dotyczące Life Science: segmentacja pacjentów, prezerwatywy dla kobiet i inne. Do dziedzina bardzo nam bliska. Zostaliśmy nawet nagrodzeni IF design award za service design i UX w kategorii Health!

Fotografia tytułowa: Pixabay.com